Home » Aktualności » Uroczystości 159 rocznicy bitwy pod Grochowiskami.

 

Uroczystości 159 rocznicy bitwy pod Grochowiskami.

 

O godzinie 10 w kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny w Bogucicach rozpoczęła się msza święta. Następnie uczestnicy uroczystości udali się na Grochowiska. Tam przy pomniku poległych wszystkich zebranych powitał Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa, który podkreślił wagę wydarzenia: – Bitwa pod Grochowiskami była jedną z najkrwawszych bitew powstania styczniowego, ostatnią korpusu Mariana Langiewicza. Jak co roku pamiętamy o tamtych wydarzeniach i o poległych. W tym roku dochodzi kolejny powód – wojna na Ukrainie. Wydawałoby się, że w XXI wieku nie może już być wojny w Europie, takiej jaką znamy z opowieści, a wydarzenia ostatnich dni przypomniały nam, że wolność nie jest dana nam na zawsze. Warto pamiętać o historii, my również o tę wolność walczyliśmy – podkreślał Pan Burmistrz. Podczas uroczystości odśpiewano Hymn Polski, wciągnięto uroczyście flagę na maszt. Wieńce pod pomnikiem złożyły ważne osoby i instytucje. Byli obecni między innymi: burmistrz Pińczowa Włodzimierz Badurak, Beata Kita, wiceburmistrz Pińczowa, Maciej Gawin, radny sejmiku województwa, Ryszard Barna, wicestarosta, Zdzisław Woźniak, przewodniczący Rady Miejskiej w Pińczowie, Kazimierz Klasinski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, podinspektor Krzysztof Jaskólski, zastępca komendanta pińczowskiej policji, podpułkownik Przemysław Hajos, dyrektor Zakładu Karnego w Pińczowie, ksiądz Jan Staworzyński, proboszcz parafii pod wezwaniem świętego Jana Apostoła i Ewangelisty w Pińczowie, ksiądz Piotr Figarski, proboszcz parafii pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bogucicach, radni, pracownicy samorządowi, poczty sztandarowe, harcerze i zuchy oraz mieszkańcy wsi Grochowiska. W poczcie sztandarowym ZSCKR w Chrobrzu wystąpili Wojciech Kornes, Kinga Błajszczak, Katarzyna Zabiegło, Paulina Dąbek, którzy również złożyli wiązankę kwiatów na mogile powstańczej. Uroczystości zakończył wystrzał z armaty. Opiekunem reprezentacji szkoły był Pan Stanisław Steckiewicz.

Zdjęcia i tekst – Zbigniew Kaczmarczyk, Urząd Miejski Pińczów, Stanisław Steckiewicz

 

Brak komentarzy

Bądź pierwszy!

Skomentuj


 
 

Accessibility Toolbar