CEKIN
25 listopada 2013
Konferencja kończąca projekt CEKIN w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie.
4. spotkanie z ekspertem.
30.10.2013 r. odbyło się kolejne, ostatnie już spotkanie z ekspertem w ramach projektu CEKIN. Projekt trwał od marca 2011 roku, zakończenie 31 października 2013 r.
Spotkanie podsumowujące projekt odbędzie się w Warszawie na przełomie listopada i grudnia 2013r.
W dzisiejszym spotkaniu ekspertem był pan profesor Czesław Nowak z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Temat wiodący Współczesne trendy w rolnictwie i gospodarce rolno-żywnościowej.
Więcej informacji.
Praktyki wakacyjne CEKIN
W dniach 8 – 12 lipca 2013 grupa uczniów z naszej szkoły brała udział w tygodniowych praktykach w ramach projektu CEKIN.
Praktyki, organizowane przez LGD Żuławy i Mierzeja odbywały się w Nowym Dworze Gdańskim.
W praktykach uczestniczyli uczniowie z czterech szkół ZSCKR w Chrobrzu, ZSCKR w Mieczysławowie, ZSCKR w Dobryszycach oraz ZSCKR w Studzieńcu.
Więcej informacji
16 – 17 maja 2013
Wyjazd dydaktyczny Biały Dunajec – Zakopane
Spotkanie z ekspertem
7 maja 2013 odbyło się kolejne, trzecie spotkanie z ekspertem. Uczniowie – uczestnicy projektu mieli możliwość spotkania z panem Arturem Bednarzem, kierownikiem Biura Powiatowego ARiMR w Pińczowie. Z ciekawie przeprowadzonej prezentacji miltimedialnej mogli dowiedzieć się praktycznych informacji na temat przedsiębiorczości na terenach wiejskich oraz możliwości wytwarzania i wykorzystania alternatywnych źródeł energii. Dowiedzieli się również jakie będą prognozowane działania wspierające rolników i ich działania od 2014 roku.
Zdjęcia w galerii
WYJAZD EDUKACYJNY DO ELEKTROWNI WODNEJ W NIEDZICY 18.09.2012
W dniu 18. września 2012 uczestnicy projektu wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym do Niedzicy – Czorsztyna. Głowne cele wyjazdu to:
zwiedzenie elektrowni wodnej w Niedzicy
zwiedzenie zamku Dunajec jako przykłądu dziedzictwa kulturowego
zwiedzenie ruin zamku w Czorsztynie
zapoznanie się z architekturą drewnianą na przykładzie drewnianego kościoła z XV w. w Dębnie Podhalańskim, Dworu Modrzewiowego z XVIIw. z Grywałdu
poznanie form usług turystycznych na terenach wiejskich na przykładzie Polany Sosny.
Ponieważ pogoda nam wyjatkowo sprzyjała przeszliśmy spacerkiem na Słowację. Po wejściu Polski do strefy Schengen nie potrzebowalismy paszportów. O tym,że przeszliśmy do innego państwa świadczyły tylko napisy w języku słowackim.
Zdjęcia w galerii
PRAKTYKI WAKACYJNE 03.09.2012
W dniach od 19 do 25 sierpnia 2012 roku grupa 6 uczniów i uczennic z klas II TŻ i II TR uczestniczyła w jednotygodniowych praktykach wakacyjnych realizowanych w ramach projektu CEKIN. Barbara Dostał, Magdalena Nowak, Karolina Wójcik, Mateusz Czerw, Marcin Socha, Mariusz Strzeszkowski pod opieką Anity Bogdan, zapoznali się z funkcjonowaniem wiosek tematycznych na Pomorzu, na przykładzie wioski Hobbitów w Sierakowie Sławieńskim. Wioska jest prowadzona przez Stowarzyszenie Hobbiton. Uczniowie mieli możliwość udziału w grach terenowych – pieszej „Tam i z powrotem” i rowerowej „Przez Mroczną Puszczę”. Zapoznali się z warsztatem kowalskim w „Kuźni Krasnoludów” oraz wzięli udział w warsztatach „Od owieczki do niteczki”, „Sztuka Decoupagu”, „Tajemnice pracowni Gandalfa”.
Uczniowie zapoznali się również z organizacją wioski edukacyjnej – Paproty – wioska labiryntów.
Dzięki udostępnieniu rowerów mogli poznać bliższą i nieco dalszą okolicę wioski.
Ponieważ byliśmy tak blisko, wygospodarowaliśmy czas na wyjazd nad morze do Łazów, Mielna oraz w ostatni dzień do Kołobrzegu. Pogoda nam sprzyjała, tak więc można się było poopalać i popływać.
Praktyka, przejazd, wyżywienie i zakwaterowanie było dla uczniów całkowicie bezpłatne, finansowane z funduszy projektu.
Zdjęcia w galerii.
09.05.2012
SPOTKANIE Z EKSPERTEM
9 maja 2012 odbyło się kolejne spotkanie z ekspertem, realizowane w ramach projektu CEKIN. Ekspertem był pan Janusz Zieliński – prezes Lokalnej Grupy Działania Ponidzie. Spotkanie było związane tematycznie z działem 11. LEADER. W bardzo ciekawy i zajmujący sposób, wzbogacony prezentacją multimedialną, uczniowie – uczestnicy projektu, zostali zapoznani z historią, funkcjonowaniem i finansowaniem LGD Ponidzie. Dowiedzieli się o możliwościach uzyskania dofinansowania w ramach PROW 2007-2013 OŚ IV LEADER za pośrednictwem Lokalnych Grup Działania. Na koniec krótki test ze znajomości funkcjonowania LGD Ponidzie. Najszybszym okazał się Mateusz Czerw i to on otrzymał w nagrodę pendrive’a. Zdjęcia w galerii
20.04.2012
Gadżety i materiały promocyjne
W dniu 19.04.2012 uczniowie – uczestnicy projektu otrzymali kolejną porcję materiałów. Tym razem były to książkowe kalendarze z logo projektu oraz kolorowe smycze do telefonów lub pendrivów.
Zdjęcia w galerii
04.01.2012
PENDRIVES
Wreszcie, po wielu obietnicach, do uczestnikow projektu dotarły długo oczekiwane pendrivy. Wyglądają bardzo ciekawie i będą bardzo dużym ułatwieniem podczas realizacji projektu w szkole.
Zdjecia w galerii.
21.11.2011
SPOTKANIE Z EKSPERTEM – panem Adamem Ochwanowskim
Jednym z istotnych etapów realizacji projektu CEKIN są wizyty ekspertów. W roku 2011 przewidziano jedną wizytę eksperta. Zakres merytoryczny wizyty eksperta w szkole jest związany z jednym z 12 tematów wchodzących w skład scenariusza zajęć realizowanych w ramach projektu. Wizyta eksperta w szkole jest dopełnieniem i rozwinięciem procesu edukacyjnego realizowanego w ramach Projektu, w toku zajęć pozalekcyjnych w roku szkolnym. Udział uczniów i uczennic w spotkaniach z ekspertem ułatwia pełniejsze przyswojenie wiedzy teoretycznej zdobytej na zajęciach.
Tematyka zajęć projektu CEKIN: 1. Wieś w której mieszkam 2. Organizacje i instytucje w życiu wsi 3. Architektura wiejska i ład przestrzenny 4. Przedsiębiorczość wiejska 5. Turystyka wiejska 6. Produkty lokalne i regionalne 7. Kultura na wsi 8. Środowisko i odnawialne źródła energii 9. Internet 10. Programy adresowane do społeczności wiejskich 11. LEADER 12. Moja wieś jutra.
W dniu 21.11.2011 odbyło się spotkanie z ekspertem w zakresie ?Kultury na wsi? panem Adamem Ochwanowskim. Spotkanie to odbyło się w Ośrodku Dziedzictwa Kulturowego i Tradycji Rolnej Ponidzia. Uczniowie ? uczestnicy projektu mogli w otoczeniu wielu cennych eksponatów, posłuchać o kulturze i tradycji naszego regionu. Stałym elementem ekspozycyjnym Galerii Regionalnej Ośrodka są sylwetki pisarzy związanych z Ponidziem: Józefa Mortona, Zdzisława Antolskiego, Henryka Kawiorskiego, Adama Ochwanowskiego. Miejsce to pełni rolę promującą i popularyzującą prezentowany cyklicznie dorobek rodzimych twórców (malarstwo, rzeźba, haft krzyżykowy i in.). Wystawy wzbogacają nietypowe wieńce dożynkowe oraz zabytkowe przedmioty: ponad stuletnie pianino, gramofon, aparat fotograficzny, maszyna do pisania, radio, słomiaki i inne (www.palac.chroberz.info).
Zdjęcia w galerii.
2011-09-26
W dniu 20 września 2011 roku, w ramach projektu CEKIN, grupa młodzieży z klasy II TR/TŻ wyjechała na wycieczkę do Tokarni i do Chałupek.
W Tokarni mieliśmy możliwość zwiedzić Park Etnograficzny. Muzeum Wsi Kieleckiej – Park Etnograficzny w Tokarni powołano w 1976 roku, a zaczęło funkcjonować od 1977 roku. Jest realizacją założeń naukowych etnografa i znawcy tradycyjnej kultury ludowej profesora Romana Reinfussa. Jego zamierzeniem było odtworzenie typowego układu osadniczego wiosek z różnych subregionów Kielecczyzny: Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Wyżyny Sandomierskiej i Niecki Nidziańskiej. W Parku można obejrzeć Zespół Budownictwa Małomiasteczkowego wraz z Apteką z Buska, Zespół Budownictwa Wyżynnego z Jury Krakowsko-Częstochowskiej, z wiatrakiem holenderskim z Grzymałkowa, Zespół Budownictwa Świętokrzyskiego, wraz z zagrodą z Bielin i Słupi Starej, Zespół Budownictwa Terenów Lessowychwraz z Chałupą z Chrobrza oraz Zespół Budownictwa Dworsko-Folwarcznego z pięknym modrzewiowym Dworkiem z Suchedniowa.
Kolejnym punktem naszego wyjazdu było zwiedzenie Ośrodka Tradycji Garncarstwa w Chałupkach. Po zwiedzeniu ośrodka i wysłuchaniu bardzo ekspresyjnej opowieści przewodnika ośrodka, pana Józefa Głuszka, syna znanych garncarzy, chętni mogli spróbować swoich sił w warsztatach gliniarskich prowadzonych przez panią Elżbietę Klimczak
Zdjęcia w galerii
Brak komentarzy
Bądź pierwszy!