Home » Aktualności » Wycieczka Wrocław-Karpacz-Praga-Szklarska Poręba.

 

Wycieczka Wrocław-Karpacz-Praga-Szklarska Poręba.

 

W  dniach 4 – 7 czerwca 2023 r. młodzież klas pierwszych i drugich Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Chrobrzu wraz z opiekunami: Iloną Ziółkowską, Tomaszem Czyszczoniem i Iwoną Orządałą Bandołą uczestniczyła w kilkudniowej pasjonującej wycieczce, której program obejmował zwiedzanie Wrocławia, Karpacza,  stolicy Czech Pragi i Szklarskiej Poręby.

4 czerwca 2023 r.

Pierwszego dnia wycieczki  już o brzasku wyruszyliśmy do Wrocławia. Podróż przebiegała bardzo szybko, nie była też uciążliwa, a wszyscy byli w doskonałych nastrojach. Naszym pierwszym przystankiem była oczywiście Panorama Racławicka. Monumentalne arcydzieło malarstwa batalistycznego autorstwa Wojciecha Kossaka i Jana Styki, powstałe dla uczczenia 100 rocznicy insurekcji kościuszkowskiej, które przetrwało cudem pożogę wojenną, a dzięki staraniom polskich patriotów zatroskanych o narodowe dziedzictwo kulturowe przewiezione ze Lwowa do Wrocławia w 1946 r. i po wielu perypetiach udostępnione do zwiedzania w 1985 r.

Następnie spacerowaliśmy po wrocławskim Rynku, szukając niezwykłych krasnoludków. Potem zwiedziliśmy najstarsze w Polsce zoo, które zachwyciło nas niesamowitą ilością różnorodnych gatunków zwierząt. Za sprawą Afrykanarium i podwodnego tunelu poprzez który mogliśmy obserwować zwierzęta w wodzie, poczuliśmy się jakbyśmy uczestniczyli na żywo w seansie filmowym z National Geographic.

Kolejnym punktem stolicy Dolnego Śląska była Fontanna Multimedialna oraz  Ogród Japoński, który tonął w oceanie różowych rododendronów. Wieczorem pożegnaliśmy Wrocław i udaliśmy się na nocleg do Karpacza.

5 czerwca 2023 r.

Poniedziałkowy słoneczny poranek przywitał nas w Karpaczu. Po śniadaniu spotkaliśmy się z przewodniczką, która miała czuwać nad naszym bezpieczeństwem podczas górskiej wędrówki. Najpierw  kolejką  wyjechaliśmy na Kopę przekraczając Karkonoski Park Narodowy, a następnie sprawdziliśmy swoja tężyznę i kondycję fizyczną wychodząc na szczyt Śnieżki. Wszyscy uczestnicy zdobyli górę, a ta odwdzięczyła się nam wyjątkową bezwietrzną pogodą, tak niecodzienną jak dla kapryśnej Śnieżki po prostu  tylko dla wybrańców .

Naszą wędrówkę kontynuowaliśmy dalej udając się do schroniska Strzechy Akademickiej. Na koniec zwiedziliśmy ewangelicką świątynię Wang, skandynawski unikatowy przykład architektury sakralnej z XII w. Nasz krokomierz wskazywał już 32967 kroków. Naprawdę byliśmy z siebie dumni!

6 czerwca 2023 r.

We wtorek bardzo wcześnie rano wyjechaliśmy do  jednej z najpiękniejszych stolic w Europie do Pragi, na długi spacer, podczas którego zobaczyliśmy m. in. przepiękne Muzeum Narodowe,  Hradczany, Zamek Królewski, Złotą Uliczkę, Most Karola i Rynek Starego Miasta. O mieście i najważniejszych zabytkach Pragi opowiadali nam nasi uczniowie. Na koniec zagranicznej ekspedycji skosztowaliśmy praskiego deseru – trdelnika, bowiem czym byłoby poznanie kraju bez zasmakowania jego narodowych specjałów. Zachwyceni i zauroczeni pięknem Pragi powróciliśmy do Karpacza.

7 czerwca 2023 r.

W ostatni dzień wycieczki udaliśmy się do Szklarskiej Poręby. Niektórzy uczestnicy wyjazdu  nawet spełnili swoje marzenia i zjechali kolejką grawitacyjną (odważna to była grupa ).  Na koniec zwiedziliśmy ostatnią w Polsce Hutę Szkła Kryształowego Julię w Piechowicach, gdzie zapoznaliśmy się z produkcją i procesem powstawania szkła kryształowego. Pozostał nam już tylko powrót do domu. Zmęczeni, ale pełni niesamowitych wrażeń powróciliśmy do Chrobrza i zwykłej codzienności.

Przygoda jest  warta każdego  trudu tak twierdził Arystoteles, a zatem podjęliśmy  ten trud, gdyż podczas tych czterech dni przemierzyliśmy kilkadziesiąt kilometrów, zobaczyliśmy liczne zabytki , posmakowaliśmy potraw regionalnych, ale przede wszystkim zebraliśmy doświadczenia i wspomnienia, które oczywiście są bezcenne.  Naprawdę warto było!

 

Brak komentarzy

Bądź pierwszy!

Skomentuj


 
 

Accessibility Toolbar