Home » Aktualności » Wycieczka do Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu

 

Wycieczka do Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu

 

24 kwietnia 2023 roku uczniowie klasy trzeciej i czwartej wraz z wychowawcami uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Zagłady w Auschwitz Birkenau.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od byłego obozu Auschwitz I (Oświęcim). Po przekroczeniu bramy z napisem: ?Arbeit macht frei?, przewodnik przedstawił nam, jak wyglądało życie w obozie.

Ogromne wrażenie zrobiły na nas wystawy rzeczy osobistych więźniów: okularów, butów, szczoteczek do zębów, walizek, które zostały im odebrane po przyjeździe do obozu, a także tony ludzkich włosów, protez i innych sprzętów medycznych.

Zwiedziliśmy także blok 11 ? ?Blok Śmierci?. Tutaj poznaliśmy historię Franciszka Gajowniczka i ojca Maksymiliana Kolbego. Kolejnym miejscem, które zobaczyliśmy była Ściana  Śmierci ? miejsce egzekucji.

Drugi etap wycieczki stanowił dawny obóz Auschwitz II ? Birkenau (Brzezinka), który powstał na terenie wysiedlonej wioski. Widzieliśmy oryginalny wagon, którym przywożono do obozu ludzi a także baraki, które zajmowali więźniowie. Historie opowiadane przez przewodnika pomogły nam wyobrazić sobie, że tutaj było ?Piekło na Ziemi?. Aż trudno uwierzyć, że ?ludzie ludziom zgotowali ten los?. 

Wycieczka ta była cenną lekcją historii.

 

Brak komentarzy

Bądź pierwszy!

Skomentuj


 
 

Accessibility Toolbar