Home » Aktualności » Obchody 1000-lecia Chrobrza i Parafii

 

Obchody 1000-lecia Chrobrza i Parafii

 

W 2020 roku przypada jubileusz tysiąclecia powstania Chrobrza oraz miejscowej parafii Wniebowzięcia NMP. Według kroniki Marcina Kromera osadę miał założyć Bolesław Chrobry w 1019 lub 1020 roku po powrocie z wyprawy kijowskiej. W Chrobrzu zbudował warowny zamek oraz kościół jako podziękowanie Bogu za otrzymane zwycięstwa. Nazwa wsi Chroberz pochodzi od przydomka piastowskiego króla, staropolskiego wyrazu chrobry co oznaczało dzielny, mężny, bohaterski.

Milenijne uroczystości odbyły się w niedzielę, 16 sierpnia. Przewodniczył im biskup Jan Piotrowski. Wśród gości znaleźli się liczni przedstawiciele duchowieństwa m.in. byli proboszczowie i wikariusze chroberskiej parafii, władze gminy, powiatu i województwa, reprezentanci instytucji, organizacji oraz mieszkańcy Chrobrza i regionu. Uroczystości uświetniła Orkiestra Dęta z Dzierążni. Nie zabrakło również delegacji Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Chrobrzu. Sztandar z wizerunkiem patrona szkoły, Bolesława Chrobrego niósł chorąży Zbigniew Doroz w asyście Małgorzaty Marciszewskiej oraz Renaty Tytko. W uroczystościach wzięła udział dyrektor Anna Lach, kierownik praktycznej nauki zawodu Ilona Ziółkowska oraz liczni nauczyciele i pracownicy ZSCKR.

Z okazji jubileuszu w kościele wmurowana została tablica pamiątkowa, a gmina przygotowała okolicznościową monetę upamiętniającą rocznicę, drewniany grawer oraz broszurę, która zawiera najważniejsze wydarzenia z dziejów miejscowości.

 

Brak komentarzy

Bądź pierwszy!

Skomentuj


 
 

Accessibility Toolbar