Home » Aktualności » 84. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów

 

84. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów

 

W środę 27 września na Zawięzieniu, w miejscu rozstrzelania pińczowskich harcerzy odbyły się uroczystości z okazji 84. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów. Ta konspiracyjna struktura, którą Polacy zbudowali w okupowanym podczas II wojny światowej kraju, był niezwykłą organizacją. I trudno szukać podobieństw w innych krajach. Wielu bohaterów, żołnierzy AK i harcerzy oddało swoje życie w walce o wolność. To właśnie tym poległym, a także tym, którzy żyją oddajemy dziś hołd.

Wiązankę kwiatów składali: Wiktor Kulczycki, Wiktoria Zardzewiała i Barbara Skorek, w delegacji szkoły i drużyny harcerskiej: Aleksandra Grzywna, Katarzyna Liberek i Wiktoria Rzepa, opiekun Anna Steckiewicz i Damian Musiał.

Uroczystość zorganizowana przez Hufiec ZHP Pińczów, wśród zaproszonych gości: Naczelnik Kieleckiej Delegatury IPN dr. Robert Piwko, Łukasz Łaganowski pasjonat historii, badacz tradycji oręża polskiego, Dyrektor Muzeum Regionalnego dr. Justyna Dziadek, Związek Strzelecki Niepodległość imienia generała Bronisława Kwiatkowskiego

 

Brak komentarzy

Bądź pierwszy!

Skomentuj


 
 

Accessibility Toolbar