Home » Aktualności » Udział w TKJ w województwie świętokrzyskim.

 

Udział w TKJ w województwie świętokrzyskim.

 

W dniach 13- 18 marca uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Chrobrzu uczestniczyli w XXI Tygodniu Kultury Języka w województwie świętokrzyskim organizowanym przez Instytut Literaturoznawstwa i Językoznawstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Celem ogólnym projektu jest uświadomienie roli języka ojczystego w życiu człowieka i narodu oraz propagowanie kultury języka w różnych sytuacjach życiowych. Tegoroczna edycja związana była z promocją czytelnictwa, w szeroko pojętej sztuce czytania, stąd skupienie działań  na kształtowaniu umiejętności czytania ze zrozumieniem, zgodnie z zaleceniami ujętymi w podstawie programowej kształcenia ogólnego, a także przypomnienie wybitnych postaci uznanych w roku 2023 przez Sejm i Senat RP za Patronów oraz ich dokonań w obszarze historii, kultury i języka polskiego.

Motywem przewodnim TKJ były słowa naszej noblistki, Wisławy Szymborskiej  ?Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła?. Natomiast hasłem przyświecającym obchodom Tygodnia Kultury Języka w naszej placówce były słowa Jarosława Iwaszkiewicza ?Czytanie jest to odnajdywanie własnych bogactw i własnych możliwości przy pomocy cudzych słów?.

W ramach realizacji  obchodów TKJ przygotowano różne działania interdyscyplinarne:

?        konkurs historyczny – test o Bohaterach i Bohaterkach Getta Warszawskiego,

?        ?Spotkanie z poezją Wisławy Szymborskiej?  – sztuka żywego słowa,

?        ?Książką połączeni – Aleksander Fredro? – warsztaty czytelnicze z pierwszoklasistami zorganizowane w Szkole Podstawowej nr 2 w Pińczowie,

?        kampanie informacyjne w formie wykładów,  zajęć i  wystaw tematycznych dotycząca Patronów 2023 roku.

Ponadto  reprezentanci ZSCKR w Chrobrzu uczestniczyli w ?Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym? zorganizowanym przez Zespół Szkół Elektrycznych w Kielcach.

Wszystkim uczestnikom konkursu, zaangażowanym w projekt uczniom, dziękujemy, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!

Autor: I. Orządała-Bandoła.


Komentowanie niemożliwe

Niestety nie można komentować tego wpisu

 

Accessibility Toolbar