Home » Aktualności » 10-lecie Klubu Honorowych Dawców Krwi

 

10-lecie Klubu Honorowych Dawców Krwi

 

10 lat temu – 13 kwietnia 2012 r. – w naszej szkole odbyła się pierwsza, duża akcja krwiodawstwa reaktywująca działalność Klubu Honorowych Dawców Krwi.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia był nauczyciel przedmiotów zawodowych – Jerzy Wojtasik, przy wsparciu nauczycielek: Ewy Rzepy i Moniki Stolarskiej.

Stare kroniki szkolne informują, że honorowe krwiodawstwo nie było obce społeczności naszej szkoły już wiele lat temu. Świadczy o tym wpis dokonany 46 lat temu.

Kolejny wpis pochodzi z 2002 r. i dotyczy akcji krwiodawstwa, w której udział wzięło około 100 osób: uczniów, absolwentów, nauczycieli, pracowników szkoły i osób spoza szkoły. Akcję tę zadedykowano absolwentowi technikum rolniczego, który leczył ciężką chorobę hematologiczną.

W międzyczasie organizowane były mniejsze akcje, które miały miejsce w nieistniejącym dziś punkcie honorowego krwiodawstwa w Busku-Zdroju.

Od 2012 r. akcje krwiodawstwa organizowaliśmy raz w roku w szkole, natomiast – jeśli zaistniała nagła potrzeba niesienia pomocy – młodzież wyjeżdżała do mobilnego punktu poboru krwi w Busku-Zdroju lub do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach.

Nasze akcje cieszyły się zainteresowaniem społeczności szkoły i otoczenia. Przez te 10 lat udało nam się zorganizować ich 29 – większych i mniejszych. Członkowie klubu nieśli pomoc w postaci krwi pełnej, płytek krwi i osocza. Kilku z nich zarejestrowało się jako potencjalni dawcy szpiku.

Cieszy nas informacja, że wielu absolwentów nadal honorowo oddaje krew, a czasami dołączają do akcji organizowanych przez naszą szkołę.

Trudny czas pandemii krzyżował nam plany, mimo to staraliśmy się działać cały czas. Przyświecała nam myśl, że ciężkie choroby nie dają chorym żadnej taryfy ulgowej i atakują równie ostro w czasie trwającej zarazy.

Krwi nie da się wyprodukować, musi być pobrana od dawcy. A taki dawca to najhojniejszy ofiarodawca, który bezinteresownie przekazuje cząstkę siebie osobie chorej.

Dlatego kierujemy słowa ogromnej wdzięczności do wszystkich Osób, które przez te 10 lat działały i działają w naszym Klubie Honorowych Dawców Krwi.

Dziękujemy Pracownikom naszej szkoły za pomoc w organizacji akcji, dziękujemy Pracownikom lokalnych mediów za informowanie społeczeństwa o planowanych akcjach.

Na zakończenie dziękujemy Pracownikom Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach za wspaniałą współpracę, miłą atmosferę oraz przeprowadzone prelekcje.

Życzymy zdrowia i zapraszamy wszystkich do dalszej współpracy!

Zapraszamy do obejrzenia galerii z wybranymi zdjęciami.

Komentowanie niemożliwe

Niestety nie można komentować tego wpisu

 

Accessibility Toolbar