Home » Aktualności » Wycieczka „Szlakiem Świętokrzyskiego Dziedzictwa Kulinarnego”

 

Wycieczka „Szlakiem Świętokrzyskiego Dziedzictwa Kulinarnego”

 

21 października 2014 r. uczniowie klasy III Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych odbyli wycieczkę dydaktyczną:

„Szlakiem Świętokrzyskiego Dziedzictwa Kulinarnego”.

W "Słonecznym Zdroju"Z szefem kuchni – p. Patrykiem, podczas zwiedzania Restauracji w Hotelu „Słoneczny Zdrój” w Busku-Zdroju

Trasa wycieczki obejmowała producentów promujących żywność regionalną, oznaczonych wspólnym logo – na szczeblu europejskim. Należy do nich m.in. Bar „Pod Gąską” w Rakowie, którego właściciel p. Stanisław Malanowicz opowiedział na temat menu. Próbowaliśmy lokalną, tradycyjną potrawę: „dzionie rakowskie” (prezentowane na zdjęciu pierwszym od lewej).

"Dzionie rakowskie" W Barze "Pod Gąską"Bar "Pod Gąską"

 

 

 

 

 

 

Następnie zwiedziliśmy Gminną Mleczarnię w Pierzchnicy, gdzie od blisko 20-tu lat produkowany jest tradycyjny twaróg, posiadający certyfikat: „JAKOŚĆ-TRADYCJA”. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia linii produkcyjnej produktu.

W Mleczarni w PierzchnicyW Mleczarni w PierzchnicyW Mleczarni w Pierzchnicy

 

 

 

 

 

 

                                                      Karczma „Przy Skansenie” w Tokarni (budynek i wystrój pochodzi z końca XIX wieku)  w menu oferuje m.in. tradycyjny żur staropolski, zupę z grzybów leśnych, kapustę „bidulę” i „kluchy babuchy” (na zdjęciu pierwszym od lewej).

"Kluchy babuchy"W Karczmie "Przy Skansenie" w TokarniWystrój Karczmy w Tokarni

 

 

 

 

 

 

Odwiedziliśmy także Restaurację w Hotelu „Słoneczny Zdrój” w Busku-Zdroju, gdzie szef kuchni pokazał nam nowocześnie wyposażone pomieszczenia produkcyjne oraz omówił ofertę usług gastronomicznych i promowania regionalnej kuchni świętokrzyskiej. Zaprosił uczniów do współpracy, z czego na pewno skorzystamy.

W restauracji Hotelu "Słoneczny Zdrój"W Restauracji "Słoneczny Zdrój"W Restauracji "SŁoneczny Zdrój

 

 

 

 

 

 

Wycieczka zaowocowała nowymi nabytkami do zbiorów biblioteki szkolnej, dotyczącymi naszego regionu, wydanymi przez Muzeum Wsi Kieleckiej, m.in.: „Spichlerz dworski ze Złotej Pińczowskiej” autorstwa Małgorzaty Imiołek. Wydawnictwo prezentuje interesującą historię drewnianego budynku wykonanego w 1719 roku, który służył najpierw w Rogowie, a od XIX wieku w Złotej. W 1972 r. został wpisany w rejestr zabytków, w 1991 r. przekazany Muzeum Wsi Kieleckiej, gdzie poddano go kilkuletniej konserwacji. Od 1997 r. spichlerz złotowski zalicza się do najbardziej atrakcyjnych obiektów Parku Etnograficznego w Tokarni.

Spichlerz dworski ze Złotej Pińczowskiej - wyd. MWK

Zdjęcie spichlerza w Złotej, zamieszczone w publikacji: „Spichlerz dworski ze Złotej Pińczowskiej”:

Zdjęcie z wydawnictwa MWK: "Spichlerz dworski ze Złotej Pińczowskiej"

Inne publikacje dotyczące kultury, historii i tradycji naszego regionu:

Wydawnictwa Muzeum Wsi Kieleckiej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentowanie niemożliwe

Niestety nie można komentować tego wpisu

 

Accessibility Toolbar