Home » Aktualności » WIZYTA W KOMBINACIE ROLNYM KIETRZ

 

WIZYTA W KOMBINACIE ROLNYM KIETRZ

 

 20 listopada 2018 r. uczniowie technikum rolniczego w ZSCKR w Chrobrzu w ramach współpracy  z instytucjami  rolniczymi prowadzonej przez nauczyciela  Jerzego Wojtasika, mieli możliwość zapoznania  się z działalnością Kombinatu Rolnego Kietrz, który jest spółką Skarbu Państwa wpisaną na listę 39 przedsiębiorstw strategicznych naszego kraju.

DSC_0009

1542731435588

Po kombinacie  oprowadzał uczniów  osobiście pan prezes Marcin Sikora, od którego  nasi uczniowie dowiedzieli się, że Kietrz to ponad 8,5 tys. ha pól i łąk i prawie 7 tys. sztuk bydła. Ogromne wrażenie na uczniach zrobiły ciągniki korzystające z nawigacji, dzięki  czemu  traktory mogą obsiewać pola z dokładnością  co do 1 centymetra oraz fakt, iż w kombinacie określa się mapy zasobności pól w składniki pokarmowe, co ułatwia zastosowanie właściwego nawożenia. Młodzież miała również okazję zapoznania się z najnowszymi trendami w hodowli bydła. Uczniowie oglądali  w pełni zmechanizowane centra hodowlane, w których systematycznie dokonuje się analizy kiszonek oraz pasz treściwych w celu jak najlepszego zbilansowania dawek pokarmowych.

1542731433246

received_295793587944577

Kombinat przywiązuje wielką wagę do doskonalenia genetyki stada poprzez odpowiedni dobór nasienia, kierunkową selekcję bydła oraz ciągłą poprawę dobrostanu zwierząt, co prowadzi  do wzrostu wydajności mleka. Duże wrażenie na uczniach wywarło dojenie krów przy dźwiękach muzyki klasycznej.

received_752554285080926

DSC_0007

Tekst: Jerzy Wojtasik

Zdjęcia: uczestnicy wycieczki

Komentowanie niemożliwe

Niestety nie można komentować tego wpisu

 

Accessibility Toolbar