Home » Aktualności » Tydzień Katyński

 
 

Tydzień Katyński

 
 

1-79948

W niedzielę 23 kwietnia 2017 roku przedstawiciele szkoły uczestniczyli w Pielgrzymce Rodzin Katyńskich na Jasną Górę oraz uroczystym rozpoczęciu sezonu motocyklowego –  XIV Zlocie Gwiaździstym  im. ks. Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego.

W drodze do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po prawej stronie znajduje się Jasnogórskie Epitafium Smoleńskie, które zostało poświęcone w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, 3 maja 2012 roku.

Płaskorzeźbę zaprojektował krakowski artysta Lech Dziewulski. Główna część monumentu przedstawia las nawiązujący do miejsc mogił Polaków w Smoleńsku, Kozielsku, Starobielsku, Miednoje czy Katyniu.

Msza święta na błoniach sprawowana była przez księdza  hm. Dariusza Stańczyka z Tobolska, oprawę muzyczną przygotowali harcerze z hufca MB Ostrobramskiej z Wilna.

Tradycyjnie w czasie mszy zbierane były maskotki i zabawki dla dzieci z sierocińców na Wschodzie, a po zakończonej Eucharystii nastąpiło poświęcenie motocykli na błoniach.

W naszej szkole z okazji obchodów Tygodnia Katyńskiego została przygotowana gazetka szkolna poświęcona rodakom z Ziemi Kieleckiej zamordowanym na Wschodzie.

W poniedziałek w Kielcach odbył się przemarsz grup rekonstrukcyjnych IV Marszu Katyńskiego i uroczyste otwarcie Tygodnia Katyńskiego na Rynku, następnie złożono kwiaty pod pomnikiem Ofiar Katynia na Cmentarzu Partyzanckim oraz na Skwerze Pamięci Ofiar Katynia u zbiegu ulic: Krakowskiej i Gagarina.

Pozostały program obchodów Tygodnia Katyńskiego w Kielcach:

 

https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/39731,Tydzien-Katynski-w-ramach-obchodow-77-rocznicy-Zbrodni-Katynskiej-Kielce-2428-kw.html

0DSC_0459 DSC_0496 IMG_20170423_1124412 3 4 5 8 9

 

Brak komentarzy

Bądź pierwszy!

Skomentuj


 
 
 

Accessibility Toolbar