Home » Aktualności » „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”

 
 

„Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”

 
 

004-facebook-2

„Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych? największym biegiem pamięci w Polsce

Ponad 20 tysięcy biegaczy w 71 miejscowościach weźmie udział 1 marca 2015 r. w III edycji „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych? organizowanym przez Fundację Wolność i Demokracja.

Tym samym Bieg, którego celem jest upamiętnienie ostatnich obrońców wolności, walczących na ziemiach polskich jeszcze po zakończeniu II Wojny Światowej, jest największym biegiem pamięci w Polsce. „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych? jest też największą imprezą masową towarzyszącą obchodom „Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

Najwięcej biegaczy wystartuje w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie i Lublinie. Symboliczny dystans biegu we wszystkich miastach wynosi 1963 metry. Liczba ta jest nawiązaniem do daty śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka ?Lalka?, który został zamordowany w 1963 roku. W niektórych miastach odbędą się także biegi na 5 i 10 km. Każdy z uczestników biegu otrzyma koszulkę z wizerunkiem jednego z Żołnierzy Wyklętych: Danuty Siedzikówny ?Inki?, Antoniego Radziwonika ?Olecha?, Władysława Łukasiuka ?Młota?, Zygmunta Szendzielarza ?Łupaszki? i Józefa Franczaka ?Lalka? oraz medal pamiątkowy. W każdym mieście organizatorzy przygotowali dodatkowe atrakcje, takie jak gry miejskie i rekonstrukcje historyczne.

Organizator „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych?, czyli Fundacja Wolność i Demokracja została założona w 2006 roku. To niezależna organizacja pozarządowa wspierająca Polaków na Wschodzie, propagująca wiedzę o historii Polski ze szczególnym uwzględnieniem Kresów oraz zajmująca się problematyką praw człowieka i demokracji na terenach byłego ZSRR. Fundacja jest znana z takich inicjatyw jak akcja ?Ratujmy Polaków Donbasu?, ?Biało-Czerwone ABC?, czy poświęconego Żołnierzom Wyklętym festiwalu ?Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci?.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: www.tropemwilczym.pl.

 

Brak komentarzy

Bądź pierwszy!

Skomentuj


 
 
 

Accessibility Toolbar