Home » Aktualności » Tradycyjny sad – zakończenie projektu

 
 

Tradycyjny sad – zakończenie projektu

 
 

14

Uczniowie ZSCKR w Chrobrzu zakończyli trwający od stycznia projekt ratowania od zapomnienia starych odmian gruszy. Dzięki tej akcji przy naszej szkole powstał mini sad, w którym zostały posadzone sadzonki młodych gruszek. Pewnie jeszcze kilka lat trzeba będzie czekać na efekty, ale niech to będzie nasz maleńki wkład w ratowanie tradycyjnych odmian gruszy na Ponidziu.

20190508_130108 20190508_130128

 

Pierwszą czynnością w mini sadzie była pielęgnacja dwóch starych gruszy znajdujących się na tym terenie oraz wycięcie zbędnych zarośli. Na jednej z gruszek została umieszczona budka lęgowa dla gołębia grzywacza, który z wcześniejszych naszych obserwacji tę gruszkę sobie upodobał.

 

1 2 3 4

Kiedy przyszła pora na sadzenie, teren został odpowiednio przygotowany a grusze posadzone w ten sposób, aby była możliwość późniejszych dosadzeń, kiedy będziemy chcieli powiększyć sad.

5 6 7 8

Kolejnym elementem w zakładaniu sadu było palikowanie sadzonek oraz wytyczenie miejsca pod żywopłot, rośliną która została wybrana do tego celu była mahonia pospolita i otoczenie terenu siatką leśną, dopóki żywopłot nie podrośnie. Sadzonki grusz i mahonia poddane zostały mulczowaniu.

W czerwcu na młodych listkach pojawiły się nam mszyce, więc został zastosowany ekologiczny oprysk z  gnojówki pokrzywowej z dodatkiem ziela lawendy, który powtórzyliśmy po dwóch tygodniach.

9 10 11 12

Wokół drzewek mulcz ze skoszonej trawy został dodatkowo okryty agrowłókniną umocowaną kamykami, to nasz nowatorski pomysł mający na celu utrudnienie mrówkom wędrówek na drzewka. Jak wiadomo mrówki ochraniają swoje kolonie mszyc, z których czerpią korzyści w postaci słodkiej cieczy wydzielanej przez mszyce. Naturalnym wrogiem mszyc są biedronki, więc i dla nas będą one sprzymierzeńcami. Nie zapomnimy o nich jesienią stawiając odpowiednie domki do zimowania dla owadów.

17 18

20190617_08500320190617_085128

 

 

 

Brak komentarzy

Bądź pierwszy!

Skomentuj


 
 
 

Accessibility Toolbar