Home » Aktualności » Tradycyjny sad – I etap zakończony

 
 

Tradycyjny sad – I etap zakończony

 
 

20190321_111911

W ramach projektu ?Tradycyjny sad? zostały przeprowadzone prace pielęgnacyjne w celu zachowania dwóch wiekowych grusz na terenie ZSCKR w Chrobrzu. Z poczynionych obserwacji wynika, że grusze były przez kilka dni odwiedzane przez parę grzywaczy, co skłoniło nas do umieszczenia dla nich budki lęgowej, wykonanej przez ucznia klasy I TR – Bartka Kwiecińskiego. Mamy nadzieję, że ptaki zaakceptują ją na swoje miejsce lęgowe.

Gołąb grzywacz (Columba palumbus) – gatunek średniej wielkości ptaka wędrownego z rodziny gołębiowatych.

To największy przedstawiciel gołębiowatych w Europie. Upierzenie ciemno-popielate o niebieskim odcieniu, z metalicznie zielonymi bokami szyi, z dwiema białymi plamami, które razem z białymi przepaskami na przegubach skrzydeł są cechą charakterystyczną tylko dla tego gatunku. Skrzydła są ciemnostalowe. Gardło i pierś z jasno-rdzawym nalotem. Oko jasnożółte, z asymetryczną źrenicą. Dziób czerwony. Ogon od spodu jest jasnoszary, a na wierzchu ciemnoszary z czarnym końcem. Samica w upierzeniu ma mniej wyraźne ubarwienie, słabiej połyskującą szyję i pierś. Młode ptaki nie mają charakterystycznych białych plam na szyi i połyskliwych zielonych piór, przypominają więc popielatą sierpówkę. Latają dość szybko i zwinnie, ale bardziej ociężale od innych gołębi. Przy wzlatywaniu słychać głośne klaskanie skrzydłami.

Zamieszkuje zimne północne i wschodnie tereny Europy z południowo-zachodnią Syberią, lesiste tereny zachodniej Azji i północno-zachodniej Afryki, Madery, Azorów, gdzie na zimę migruje, jednak w południowej i zachodniej Europie żyje przez cały rok. Występuje równomiernie na terenie całej Polski, choć w górach jest mniej liczny. Jest średnio licznym ptakiem lęgowym. Na wschodzie kraju rzadszy niż na zachodzie, gdzie popularny jest nawet w miejskich parkach.

Jego naturalnym i pierwotnym biotopem są prześwietlone lasy liściaste i mieszane, lecz przystosował się też do życia w krajobrazie rolniczym – parkach, ogrodach, polach, łąkach, cmentarzach, kępach wysokich drzew, śródpolnych zadrzewieniach i alejach. Preferuje lasy dębowe. Gnieździć się może nawet na pojedynczych drzewach, jeśli są w miarę okazałe. W ostatnich dziesięcioleciach coraz częściej widuje się go w parkach miejskich i w dużych ogrodach z wysokimi drzewami.

Grzywacz, podobnie jak i inne gatunki gołębi, żeruje na ziemi, czasem wchodzi na drogi i pola. Pokarm głównie roślinny – nasiona traw, zbóż i krzewów, jagody, owoce drzew – buczyny i żołędzie, a także młode liście. Zimą korzysta z uprawianych przez człowieka warzyw.

http://www.kl-ostoja.pl/grzywacz.html

(foto. grzywacza Leszek Trzcionkowski)

樂威壯
://zsrchroberz.pl/wp-content/uploads/2019/03/20190314_083439.jpg”>20190314_083439go-grz-120190321_11185020190321_111903

 

Brak komentarzy

Bądź pierwszy!

Skomentuj


 
 
 

Accessibility Toolbar