Home » Aktualności » Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę

 
 

Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę

 
 

MB

W poniedziałek 13 marca prawie 1 tys. 500 uczniów z diecezji kieleckiej przybyło do sanktuarium Matki Bożej na Jasną Górę. Hasłem tegorocznej pielgrzymki były słowa – ?Maryjo wskazująca drogę, do Syna nas prowadź?.  Z Chrobrza w pielgrzymce uczestniczyła klasa IV TRŻ z wychowawczynią.

?Przybywamy jak co roku, żeby z zaufaniem prosić Boga za wstawiennictwem Matki Bożej w tych wszystkich trudnych, stresujących młodych ludzi sytuacjach: wyboru studiów, wyboru powołania? ? mówił ks. Karol Zegan dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kielcach.

?Maturzyści są przygotowywani przez katechezy do tego wydarzenia 300-lecia koronacji wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej, mają świadomość, jak wielką wagę dla Polski i w znaczeniu duchowym, i w znaczeniu kulturowym i politycznym odgrywa Jasna Góra i obraz Matki Bożej? ? dodał kapłan.

Poniedziałkowej Mszy św. odprawionej w bazylice o godz. 11.00 przewodniczył bp Marian Florczyk, biskup pomocniczy diec. kieleckiej. Na pielgrzymkę przybył ks. Paweł Tambor, rektor Wyższego Seminarium w Kielcach wraz z braćmi klerykami oraz zespół seminaryjny ?Kerygmat?, który przygotował oprawę muzyczną liturgii.

Słowa powitania skierował o. Jan Poteralski podprzeor Jasnej Góry: ?Ukochani maturzyści, czas płynie bardzo szybko, musicie ciągle pamiętać, że w świecie toczy się walka między cywilizacją życia a cywilizacją śmierci. Niech ta pielgrzymka i pobyt tu, na Jasnej Górze, pomoże wam odkrywać godność człowieka w oparciu o dekalog, o modlitwę, w oparciu o wartości, które płyną z Ewangelii. Bądźcie świadomi, że przed wami jest przyszłość. My starsi też ileś lat temu pielgrzymowaliśmy na Jasną Górę, wy kiedyś nas zastąpicie, czy to w małżeństwie, czy kapłaństwie, wy będziecie kiedyś podejmować ważne decyzje dotyczące naszej Ojczyzny czy Kościoła. Modlimy się za was, abyście odpowiadając na głos Boży, byli świadkami Jezusa Chrystusa, byście zawierzyli swoje życie na wzór św. Jana Pawła II, pielgrzyma jasnogórskiego: ?cały twój Maryjo??.

?Co to jest dojrzałości, jak ją mierzyć? ? pytał podczas homilii bp Marian Florczyk  – Czy liczbą lat życia? Czy liczbą zdanych egzaminów? Bądź też ocenami na świadectwie? Sami wiecie, że to nie wystarczy. Okazuje się, że można zdać wiele egzaminów, w tym egzamin maturalny, a być niedojrzałym. Można mieć bardzo dobre oceny z matury, a potem w indeksie studenckim i też być niedojrzałym. Samo przeżycie 18 czy 19 lat jeszcze nie czyni dojrzałym. Są ludzie młodzi, którzy zachwycają dojrzałością, ale są i ludzie starsi, o wiele starsi od was, o których mówicie, że są jak dzieci, niedojrzali?.

?Niedojrzałość, to jakiś brak, to znacząca wada, to jakiś defekt, to jakaś skaza na życiu. Niedojrzałość, to brak umiejętności życia ? wyjaśniał biskup – Dojrzałość więc jest jakąś umiejętnością życia według norm, według wartości, zasad. Taką umiejętność życia nazywamy mądrością. Zatem modlimy się też dziś o mądrość?.

?Drogie dziewczęta i drodzy chłopcy, życzę wam zdanego egzaminu maturalnego, ale przede wszystkim życzę wam, byście zdali egzamin z całego życia, który jest przed wami, życzę wam tej dojrzałości i mądrości na dziś i na przyszłość, życzę wam wstydu, by on przyszedł wtedy, gdy okaże się, że jakieś zło, nieprawość ogarnęła wasze serce i wasze czyny, zachowujcie się zawsze tak, jak trzeba, wtedy będziecie dojrzali? ? dodał na koniec bp Florczyk.

Po mszy na Wałach jasnogórskich odprawiona została Droga Krzyżowa.

Na zakończenie pielgrzymki w Kaplicy Cudownego Obrazu młodzież zawierzyła się Matce Bożej.

/o. Stanisław Tomoń/

DSCN0867 DSCN0868 DSCN0879 DSCN0869

DSCN0906 DSCN0915

 

Brak komentarzy

Bądź pierwszy!

Skomentuj


 
 
 

Accessibility Toolbar