Home » Aktualności » Dzień Dawcy Szpiku

 

Dzień Dawcy Szpiku

 

13 października obchodziliśmy Dzień Dawcy Szpiku. W tym dniu w całej Polsce  organizowane są akcje zachęcające do rejestru w Krajowym Banku Szpiku, uświadamiające  wagę honorowego dawstwa szpiku i prezentujące dawców ? osoby wrażliwe, które chcą nieść pomoc chorym.
Dawców szpiku wciąż jest zbyt mało, co wiąże się z brakiem informacji o nowoczesnych metodach pobierania go.  Obecnie nie pobiera się szpiku z kręgosłupa lecz z krwi obwodowej, lub z talerza kości biodrowej. Jest to bezpieczne dla dawcy.
Aby zarejestrować się w Ośrodku Dawców Szpiku, wystarczy zgłosić się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach, ul. Jagiellońska 66, tel. (41) 3359400.
Osoby z naszego terenu mają możliwość zarejestrowania się w każdy OSTATNI piątek miesiąca w Busku-Zdroju, ul. Bohaterów W-wy 67, gdzie w godz. 9.00-12.00 ustawiony jest ambulans do poboru krwi (przy szpitalu). Osoba pełnoletnia, która wyrazi wolę zostania dawcą szpiku, wypełnia formularz dotyczący stanu zdrowia oraz ma pobrane dwie próbki krwi po 4 ml. Szczegółowe informacje udzielane są pod nr tel.: (41) 3359420.

broszurka
Broszurki dotyczące powyższej tematyki można otrzymać w naszej bibliotece.

Komentowanie niemożliwe

Niestety nie można komentować tego wpisu

 

Accessibility Toolbar